(wobec 11,1 – 15,3 proc. w projekcji z listopada 2022 r.), 3,9 – 7,5 proc. (wobec 4,1 – 7,6 proc.) oraz 2,0 – 5,0 proc. Jednak – jak napisali ekonomiści ING – cykl podwyżek został efektywnie zakończony. «Naszym zdaniem przy obecnej funkcji reakcji Rady szanse na podwyżki stóp procentowych w najbliższych miesiącach są minimalne» – czytamy. Najniższe poziomy wzrostu cen odnotowano w Danii (1,4 proc.), Irlandii, Finlandii i we Włoszech (w każdym z tych państw inflacja wyniosła 1,7proc.) i we Francji (1,8 proc.).
Wyższe niż rok wcześniej (w grudniu 2024 r. roczna dynamika tej kategorii wyniosła 4,8 proc.), a napojów alkoholowych i wyrobów tytoniowych o 4,2 proc. (wobec 3,3 proc. w grudniu). Ceny związane z mieszkaniem urosły przez rok o 8,8 proc., czyli w tym zakresie dynamika spowolniła z 10,1 proc. W grudniu (w tym ceny nośników energii podrożały rok do roku o 13,2 proc. wobec 12 proc. w poprzednim miesiącu).
Inflacja była wyższa niż w grudniu 2024 roku, gdy wyniosła 3,9 procent. Jednocześnie wciąż plasujemy się mocno powyżej średniej dla wszystkich państw Wspólnoty. Wyprzedają nas Belgia, Chorwacja, Rumunia i Węgry. Choć Polska miała w zeszłym roku niższą inflację (mierzoną zharmonizowanym indeksem HICP) niż Rumunia, Węgry, Chorwacja, Belgia i Estonia, w tym roku Polska Forex Trading System będzie w Unii inflacyjnym liderem.
Zakończenie napływu środków z Funduszu Odbudowy UE spowoduje kolejny spadek inwestycji w 2027 roku i spowolnienie wzrostu PKB do 1,7 proc. W symulacji przyjęto prognozy inflacji przygotowane przez Ministerstwo Finansów w „Wytycznych dotyczących stosowania jednolitych wskaźników makroekonomicznych będących podstawą oszacowania skutków finansowych projektowanych ustaw. Ekonomiści PKO BP szacowali, że za przyspieszenie dynamiki cen konsumpcyjnych w styczniu mogą odpowiadać głównie takie czynniki jak szybszy niż przed rokiem wzrost cen żywności (m/m) oraz podwyżki cen paliw. Ceny żywności i napojów bezalkoholowych w styczniu 2025 r.
W cenach napojów alkoholowych oraz sprzętów gospodarstwa domowego. «Postulowaliśmy wówczas, że może to być efekt przecen na koniec roku. Silny wzrost cen w kategoriach napojów alkoholowych/tytoniu i mieszkania w styczniu stanowi wsparcie dla tej hipotezy» – dodał. Adam Antoniak i Michał Rubaszek prognozują, że Narodowy Bank Polski będzie utrzymywać jastrzębi kurs i w pierwszej połowie tego roku stopy procentowe pozostaną bez zmian. W marcu inflacja osiągnie swój szczyt w pobliżu 6 proc.
Jak podkreśla BIEC, tempo tych spadków sugeruje, że inflacja w najbliższych miesiącach spadnie, ale tylko do poziomu około 13,6 proc. W czwartek RPP zakomunikowała również, że w lipcu zdecydowała się zostawić stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Eksperci NBP wśród zagrożeń zewnętrznych wskazują także efekty wpływu polityki pieniężnej przez EBC i Fed oraz rozwój sytuacji gospodarczej w Chinach.
W styczniu jego cena była niemal o 30 procent wyższa niż rok wcześniej. A to jeszcze nie koniec – czytamy w poniedziałkowym wydaniu «Rzeczpospolitej». W styczniu 2025 roku sprzedaż Tesli w Unii Europejskiej zaliczyła spadek o połowę w porównaniu do danych z tego samego okresu w zeszłym roku – wynika z raportu Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Samochodów ACEA. Jednocześnie udział samochodów elektrycznych w rynku osiągnął rekordowy poziom 15 procent. Wzrost cen konsumpcyjnych w Polsce w styczniu 2025 roku wyniósł 4,3 procent rok do roku – podał unijny urząd statystyczny Eurostat.
W 2025 roku inflacja ma znaleźć się w przedziale 2,2-5,3 proc. Wobec wcześniejszej prognozy wskazującej na wartość od 2,1 do 5,1 proc. NBP opublikował więcej prognoz. Inflacja bazowa (po wyłączeniu cen żywności i energii) wyniesie zgodnie z centralną ścieżką projekcji – 10,1 proc. Rok do roku w 2023 r., 5,2 proc.
W reakcji na to EBC kontynuuje podwyżki Nowa linia ramion kredytowych w Amarkets stóp procentowych, choć w przekazie banku centralnego pojawiają się głosy o możliwości złagodzenia tempa zacieśnienia. Dlatego ministra Dziemianowicz-Bąk – jako możliwe rozwiązanie problemu niskich waloryzacji – zarekomendowałaposłużenie się elementem płacowym wskaźnika waloryzacji świadczeń, tj. Przyjęcie rozwiązania polegającego na ewentualnym zwiększeniu realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia we wskaźniku waloryzacji ponad ustawowe 20%. Biorąc pod uwagę kwartalne prognozy, inflacja bazowa – podobnie jak główny wskaźnik CPI – nie dotrze do punktowego celu w horyzoncie prognozy.
Niższą inflację wywołuje też niższy popyt.
A stopa dyskontowa weksli – 6,85 proc. Inflacja w Polsce z Cotygodniowe odprawy towarowe 50-proc. Prawdopodobieństwem ukształtuje się w 2023 roku w przedziale 10,2–13,5 proc., w 2024 r. – w przedziale 3,9–7,5 proc., a w 2025 r.
Narodowy Bank Polski opublikował listopadową projekcje inflacyjną, obejmującą okres od IV kw. – punktem startowym projekcji jest III kw. Została ona przygotowana przy założeniu niezmienionych stóp procentowych NBP, w tym stopie referencyjnej równej 5,75 proc., z uwzględnieniem danych dostępnych do 23 października 2023 r. Projekcja listopadowa z modelu NECMOD obejmuje okres od IV kwartału 2023 r. Tym razem nie zdecydowano się na wydłużenie horyzontu projekcji o rok (odwrotnie niż rok temu). Projekcja została przygotowana przy założeniu niezmienionych stóp procentowych NBP, w tym stopie referencyjnej równej 5,75 proc., z uwzględnieniem danych dostępnych do 23 października 2023 r.
Przewaga odsetka firm planujących w najbliższym czasie podnieść ceny na swe wyroby nad odsetkiem tych, którzy zamierzają je obniżyć, przekracza 18 p. proc. Jak podkreśla BIEC, skumulowana wartość dotychczasowych spadków WPI stanowi zaledwie niecałe 25 proc. Oznacza to, że możemy się spodziewać spadku inflacji w perspektywie kilku najbliższych miesięcy, ale tylko do poziomu około 13,6 proc. Wskaźnik Przyszłej Inflacji (WPI) BIEC w marcu 2023 r. Obniżył się o 0,6 punktu w stosunku do notowań sprzed miesiąca.
Najmocniej ceny rosły na Węgrzech (5,7 proc.), Rumunii (5,3 proc.), Chorwacji (5,0 proc.), Belgii (4,4 proc.) i Polsce (4,3 proc.). Natomiast wzrost cen w całej w Unii Europejskiej wyniósł 2,8 proc. W styczniu 2025 r., co oznacza wzrost z 2,7 proc. W styczniu 2024 roku wskaźnik ten wynosił 3,1 proc.